برچسب ها

Copyright 2017 - 2018 nahal-alma.com

Design & Develop By

درمان سنگ کلیه به روش‌های گیاهی

درمان سنگ کلیه به روش‌های گیاهی

معمولا سنگ کلیه از آن جا آغاز می‌شود که یک روز صبح از خواب بیدار شده و احساس درد خفیف در ناحیه کمرتان می‌کنید. احتمالا خیلی آن را جدی نمی‌گیرید و مشغول آماده شدن و رفتن به سر کارتان هستید که این درد تشدید می‌یابد. این درد آنقدر شدید است که حتی نمی‌توانید تکان بخورید و از آن جایی که فکر می‌کنید یک کمر درد ساده است، سعی می‌کنید با مصرف مسکن آن را تسکین بخشید. مدت زمان طولانی می‌گذرد اما خبری از تسکین درد نیست که نیست! بعد از این که متوجه می‌شوید قضیه حیاتی‌تر از این حرف‌هاست به پزشک مراجعه می‌کنید و با انجام آزمایش‌های مختلف و سونوگرافی متوجه می‌شوید که به سنگ کلیه مبتلا شده‌اید. حال برای درمان سنگ کلیه چه باید کنید؟

دکتر سعید صانعی، متخصص طب سنتی، چند درمان خانگی به افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند، معرفی می‌کند که در ادامه مشاهده خواهید کرد.

تولید کنندگان سنگ در بدن

تعداد افرادی که به سنگ کلیه مبتلا هستند، بسیار است. دلایل بسیاری برای به وجود آمدن سنگ کلیه وجود دارد؛ اما از دیدگاه طب سنتی، دلیل اصلی آن بلغم محجر یا بلغمی که به حالت سنگ درآمده، است. یکی دیگر از دلایل سنگ کلیه، مزاج سرد کلیه‌ها است. زمانی که بلغم در کلیه‌هایی با مزاج سرد باقی می‌ماند، به بلغم کریستالی یا بلوری تبدیل می‌شود. کریستال‌ها به هم چسبیده و تولید سنگ می‌کنند.

تشخیص کریستال نیاز به آزمایش ادرار دارد. انجام آزمایش ادرار و تشخیص کریستال می‌تواند به پیشگیری از سنگ کلیه کمک کند. به این شرط که درمان سریعا انجام شود. سنگ کلیه ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. دلیل دردهای ناشی از سنگ کلیه نیز جابجایی سنگ است. یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن سنگ کلیه از دیدگاه طب سنتی، تغذیه است. مصرف برخی مواد غذایی موجب تولید سنگ کلیه می‌شود.

ماکارونی بدون سبوس و نان‌هایی که از آرد سفید تهیه می‌شوند و فاقد سبوس هستند، باعث به وجود آمدن سنگ کلیه می‌شوند. نان و ماکارونی بدون سبوس موجب رشد میکروب‌های بد داخل روده شده و سموم ناشی از این میکروب‌ها، تولید سنگ صفرا و کلیه می‌کنند. علاوه بر ماکارونی و نان بدون سبوس، غذاهایی که طبع سرد دارند نیز می‌توانند سنگ کلیه را پدید آورند.

افرادی که مستعد سنگ کلیه هستند، باید تحت نظر متخصص طب سنتی قرار گیرند تا احتمال به وجود آمدن سنگ به حداقل برسد. مصرف لبنیات به ویژه شیر می‌تواند باعث ایجاد رسوب کلسیم در کلیه شود؛ به همین دلیل باید این گروه از مواد غذایی را همراه با مصلح آن مصرف کرد تا باعث ایجاد سنگ کلیه نشود.

مصرف لبنیات همراه با مصلح

لبنیات باید حتما همراه با مصلح مصرف شوند تا باعث رسوب کلسیم در کلیه‌ها نشوند. نوشیدن شیر به همراه دارچین می‌تواند برای این منظور مفید واقع شود. افزودن عسل به شیر نیز می‌تواند به هضم بهتر آن کمک کرده و مانع از رسوب کلسیم در کلیه و باعث ایجاد سنگ کلیه شود. بسیاری از افراد این مواد غذایی را در وعده صبحانه مورد استفاده قرار می‌دهند که طبع سردی داشته و باید با مواد غذایی که طبع گرم دارند جایگزین شوند. به عنوان مثال شیر را به همراه ارده و عسل یا ارده را همراه با شیره خرما و انگور مورد استفاده قرار داد.

 

درمان سنگ کلیه به روش‌های گیاهی

درمان سنگ کلیه به روش‌های گیاهی

 

خوردن نان، پنیر و گردو در شب توصیه می‌شود؛ چون جذب کلسیم در شب بیشتر بوده و در کلیه رسوب نمی‌کند. کشک یک ماده غذایی است که در آن مقدار زیادی کلسیم وجود دارد و به سلامت استخوان‌ها کمک شایانی می‌کند، اما از دیدگاه طب سنتی این ماده غذایی در صورتی که با مصلح مصرف نشود، می‌تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود. بنابراین کشک باید حتما با گردو خورده شود و اگر کشک به صورت مایع باشد باید داخل آن حتما نعناع و سیر داغ ریخت تا از رسوب در کلیه پیشگیری به عمل آید.

برخی افراد عادت دارند که همراه با ماهی ماست می‌خورند که انجام این کار نیز اشتباه است. به دلیل آن که مواد زائد و کلسیم درکلیه رسوب کرده و باعث به وجود آمدن سنگ کلیه می‌شود. علاوه بر تغذیه، عادت هایی نیز وجود دارند که سنگ کلیه را پدید می‌آورند؛ از جمله این موارد می‌توان به نشستن روی زمین اشاره کرد.

برای درمان سنگ کلیه چه کنیم؟

افرادی که به این عارضه دچار می‌شوند، به طور قطع این سوال را در ذهن می‌پرورانند. برای درمان سنگ کلیه روش‌های بسیاری وجود دارد که متخصصان با توجه به شرایط بیمار و نوع سنگ، یکی از درمان‌ها را پیشنهاد می‌کنند. همان طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، مواد گیاهی در طبیعت وجود دارند که در درمان سنگ کلیه مفید واقع می‌شوند. در ادامه قصد داریم این گیاهان را به شما معرفی کنیم، با ما همراه باشید.

خربزه

خربزه به عنوان یک دارو در درمان سنگ کلیه موثر واقع می‌شود و به بهبود عملکرد سیستم ادراری و کلیوی کمک شایانی می‌کند. یکی از راه‌های مفیدی که در طب سنتی برای درمان سنگ کلیه وجود دارد، استفاده از تخم خربزه است. برای این منظور می‌توانید تخم خربزه را خشک کرده و پس از بو دادن آن را آسیاب کرده و خورد.

یکی دیگر از راه‌های استفاده از خربزه این است که ۷۵ گرم از تخم آن را در یک پارچه توری مانند که می‌توان بالای آن را گره زد، ریخت و در یک و نیم تا دو لیتر آب جوشاند. جوشیدن این مخلوط تا زمانی که آب نصف شود باید ادامه داشته باشد. سپس آن را از آب درآورده و فشار داد تا شیره تخم خربزه از پارچه خارج شود. پس از آن باید به این شیره یک قاشق غذاخوری پودر رازیانه اضافه کرد. این ترکیب را باید در آش ریخت و مصرف کرد.

خوردن یک قاچ (حدفاصل ۲ خط روی خربزه یک قاچ محسوب می شود) خربزه با پوست، یکی دیگر از راه‌های از بین بردن سنگ کلیه است. افرادی که نمی‌توانند خربزه را با پوست بخورند می‌توانند آن را رنده کرده و مصرف کنند. خربزه علاوه بر این که در درمان سنگ کلیه مفید است، می‌تواند به درمان مشکلات پروستات هم کمک کند. افرادی که نارسایی کلیه دارند هم می‌توانند پس از مشورت با متخصص طب سنتی از خربزه استفاده کنند. مصرف خربزه به مدت ۳ روز پشت سر هم می تواند تا حدود زیادی به درمان سنگ کلیه کمک کند.

خربزه ای که برای درمان سنگ کلیه استفاده می شود باید ارگانیک باشد در غیر این صورت، مقدار زیادی سموم وارد بدن شده که مشکلات زیادی را برای بدن به وجود می‌آورد. علاوه بر خربزه می‌توان برای درمان سنگ کلیه از پرتقال نیز کمک گرفت. برای این منظور باید ۳ روز پشت سر هم از پرتقال به عنوان غذا استفاده کرد و در این مدت فرد نباید هیچ نوع ماده غذایی دیگری را بخورد. البته پرتقالی که برای این منظور انتخاب می‌شود باید شیرین باشد تا معده را اذیت نکند.

پرتقال حاوی ماده‌ای به نام «اگزالات» است و سنگ کلیه هم از «کلسیم اگزالات» ساخته شده و زمانی که اگزالات پرتقال در کنار «کلسیم اگزالات» سنگ کلیه قرار می‌گیرد، باعث جدا شدن کلسیم شده و کلسیم جدا شده از اگزالات از بدن خارج می‌شود.

 

درمان سنگ کلیه به روش‌های گیاهی

درمان سنگ کلیه به روش‌های گیاهی

 

طالبی یا روغن بادام؟

یکی دیگر از راه‌های درمان سنگ کلیه مصرف طالبی است. افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند باید به مدت ۱۴ شب به جای شام تنها طالبی مصرف کنند. طالبی را نباید در صبح زود مصرف کرد و حتما باید در وعده عصر یا شام از آن استفاده شود. علاوه بر طالبی برای درمان سنگ کلیه می‌توان از روغن بادام شیرین نیز استفاده کرد. یک لیوان آب ولرم را باید با استکان کوچک روغن بادام شیرین ترکیب کرد و آن را نوشید. البته باید از اصل بودن روغن بادام شیرین اطمینان حاصل کرد.

برگ توت فرنگی

افرادی که به این عارضه دچار هستند، می‌توانند ۴۰ گرم از برگ توت فرنگی را با یک لیتر آب به مدت ۳ تا ۴ دقیقه جوشاند. سپس این محلول را هر ۵ ساعت یک بار بنوشند. این افراد می‌توانند نصف استکان آب کرفس را با عرق بهار نارنج ترکیب کنند و قبل ار غذا بنوشند. استفاده از دانه بو داده خرمالو یکی دیگر از روش‌های درمان‌ سنگ کلیه است. باید دانه خرمالو بو داده شده را آسیاب کرد و یک قاشق چای خوری از پودر آن در یک لیوان آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه دم کرد. مصرف این نوشیدنی به مدت ۳ روز برای رفع سنگ کلیه مفید است.

رفع قولنج کلیه

قولنج کلیوی می‌تواند همراه با سنگ یا بدون سنگ باشد؛ این قولنج درد بسیار شدیدی را برای بیمار به ارمغان می‌آورد. برای رفع قولنج بدون تورم کلیوی، باید بعد از هر غذا ۶ عدد مغز فندق خام خورده شود. اگر قولنج همراه با سنگ باشد می‌تواند از گل ختمی، بابونه و پنیرک استفاده کرد. برای این منظور باید از هر گیاه به مقدار ۱۰۰ گرم در ۷ تا ۸ لیتر آب ریخت و جوشاند، سپس باید این ترکیب را صاف کرد و در وان ریخت و در آن نشست. انجام این کار باعث خروج سنگ از حالب می شود و درد از بین می رود.

 

درمان سنگ کلیه به روش‌های گیاهی

درمان سنگ کلیه به روش‌های گیاهی

 

درمان سنگ‌های کوچک

برای تشخیص اندازه سنگ باید حتما سونوگرافی انجام داده و برای درمان سنگ کلیه باید از متخصص طب سنتی کمک گرفت. برخی از افراد از گیاهانی استفاده می کنند که مدر (ادرارآور) هستند، گیاهان مدر فقط برای درمان سنگ های کوچک کاربرد دارند و در صورت استفاده در مورد سنگ های بزرگ، این کار باعث جا به جایی سنگ می شوند و مشکلات بیشتری را به وجود می آورند. استفاد از برگ مو می تواند به درمان سنگ های کوچک کمک کند و باعث خارج شدن سنگ از طریق مثانه شود. نوشیدن ماءالشعیر یکی دیگر از راه هایی است که می تواند به دفع سنگ های کوچک کمک کند، البته ماءالشعیر بیشتر حالت مدر دارد.

برگ پنیرک

برگ پنیرک خاصیت نرم کننده دارد و در درمان گلودرد و سرفه کاربرد دارد. پنیرک را می توان برای از بین بردن سنگ کلیه هم استفاده کرد. افرادی که سنگ کلیه دارند، باید ۱۰۰ گرم از برگ پنیرک را در یک و نیم لیتر آب بجوشانند و بعد از ۲ تا ۳ دقیقه جوشیدن، آن را صاف کنند و در یک لیوان بریزند. اضافه کردن یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به این نوشیدنی توصیف می شود، پنیرک را باید قبل از هر غذا نوشید.

اگر سنگ کلیه باعث ایجاد درد شود و در کلیه یا حالب جا به جا شده باشد، باید ۱۰۰ گرم برگ پنیرک را با ۱۰۰ گرم گل بابونه ترکیب کرد و جوشاند، سپس به آن یک قاشق غذاخوری روغن زیتون اضافه کرد و قبل از غذا نوشید. این نوشیدنی سنگ را کاملا خرد می کند و سنگ بدون هیچ دردی از بدن خارج می شود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *